Konya Bilim Merkezi BilimUp

Yürürken Neden Kollarımızı Sallarız?

3 dk
209

Yürürken neden kollarımızı sallarız, kollarımız yürümemize yardımcı mı oluyor? Uzmanlar, insanların en az 3,6 milyon yıl önce dik yürümeye başladığına inanıyorlar. Neden kollarımızı bacaklarımızla uyumsuz hareket ettirdiğimiz ise çok daha sonra keşfedildi. Uzun bir süre bilim insanları, yürürken kollarımızı sallamanın hiçbir işe yaramadığını düşündüler. En iyi tahminleri, bu durumun zaman içerisindeki gelişim ve değişimden meydana gelmiş olduğuydu.


Bacaklarımızı hareket ettirmek için kollarımızı hareket ettirmemize gerek yok ama neden bunu yapıyoruz? Bunun nedenini öğrenmek için Michigan Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı, kollarını sallayarak, yanlarında tutarak vb. çeşitli şekillerde yürüyen 10 kişinin kullandığı enerjiyi ölçtüler. Mekanik kol modelleri üzerinde benzer testler yaptılar ve yürürken kolları sallamanın yürümek için gereken toplam enerji miktarını azalttığını tespit ettiler. Çalışma sonunda, yürürken kollarını sabit tutan insanların, kollarını doğal olarak sallayan insanlara göre %12 daha fazla metabolik enerji kullandıkları tespit edildi. Şaşırtıcı olan; insanları, kolları bacaklarıyla senkronize halde yürüttüklerinde buldukları şeydi (sol bacakla öne doğru adım atarken sol kol öne doğru sallanır) Bu insanlar normal yürüyüşe kıyasla %26 daha fazla enerji kullanmışlardı. Normalde insanlar kollarını sallamayarak yürürken bu durum için enerji harcanmaz gibi görünür fakat durum göründüğü gibi değil. Araştırmacılar, tam olarak ne olduğunu tespit etmek için deneklerin kollarını yanlarına kadar bağladılar ve deneme sonucunda bu kişilerin %7 daha fazla enerji kullandıkları sonucuna vardılar. "Normal" bir kol salınımı, araştırmacıların sağ ayağınızla adım atarken sol kolunuzu ileri doğru hareket ettirmek olarak adlandırdığı şeydir ve bunun tersi de geçerlidir. Araştırmacılar, normal kol sallamanın aslında kol kaslarından fazla enerji kullanmadığını tespit ettiler. Yaptıkları deneylerde, kollarını sabit tutan insanların aslında yürümek için daha fazla efor harcamak zorunda kaldıklarını keşfeden araştırmacılar; buna karşılık, kollarını hareket ettiren insanların %20 daha hızlı yürüdükleri sonucuna vardılar.

Kollarımızı sallamak o kadar doğaldır ki, onların sallanmasına izin vermek, yürürken kollarımızı yerinde tutmaktan daha az enerji gerektirir. Kolumuz bir sarkaç gibidir; bacağımız hareket ettiğinde vücudumuz da hareket eder ve bu hareket sarkacı sallanmaya zorlar. Bu doğal hareket nedeniyle kollarımız pasif bir şekilde hareket eder, yani kaslarımız bunu gerçekleştirmek için enerji harcamaz. Özellikle kol sallama, bacağımız yere çarptığında gücün bir kısmını dengelemeye yardımcı olduğundan, bu da bacaklarımızın daha az enerji kullandığı anlamına gelir.


Kaynakça

Meyns P, Bruijn SM, Duysens J. The how and why of arm swing during human walking. Gait Posture. 2013 Sep;38(4):555-62. doi: 10.1016/j.gaitpost.2013.02.006. Epub 2013 Mar 13. PMID: 23489950.

Collins SH, Adamczyk PG, Kuo AD. Dynamic arm swinging in human walking. Proc Biol Sci. 2009 Oct 22;276(1673):3679-88. doi: 10.1098/rspb.2009.0664. Epub 2009 Jul 29. PMID: 19640879; PMCID: PMC2817299.

Zehr EP, Duysens J. Regulation of arm and leg movement during human locomotion. Neuroscientist. 2004 Aug;10(4):347-61. doi: 10.1177/1073858404264680. PMID: 15271262.


Benzer Makaleler

Antibiyotik Direnci
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Soğuk Suya Maruz Kalmanın Vücuda Etkileri Nelerdir?
Çok Şeker Yemek Diş Çürütür mü?
On Bin Adım Gerçekten Sağlıklı Mı?
Dünya Tarihinden İlginç Histeri Vakaları
Diş sağlığınız kalp sağlığınızı etkileyebilir
İdrar Kaçırma Neden Gerçekleşir?
Gürültü Kirliliği Kalp Ritmini Bozuyor
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER